top of page

Amigurumi dióhéjban // Introduction to Amigurumi

Updated: Mar 15, 2021

Please scroll down for English.


Az amigurumi az egyik kedvenc technikám, szerintem végtelenül kreatív lehetőségekkel van tele. Mivel sokan érdeklődtek korábban arról, hogy mégis mi fán terem ez a fura elnevezésű technika, összeszedtem néhány információt arról, hogy mégis miről szól, mi különbözteti meg más technikáktól, illetve hogy alapvetően milyen eszközök szükségesek a végeredményhez.

Szóval kezdésként: mi is az az amigurumi? Az amigurumi horgolás során aranyos kitömött játékfigurák készülnek. Ez egy japán technika, ami egyre nagyobb érdeklődést keltett és a mai napig egyre nagyobb a népszerűsége. Az eredeti japán figurák jellegzetessége az volt, hogy nagyon nagy fejjel és “cuki” arccal, nagy szemekkel születtek meg, de ma már ez nem mérvadó. Akármilyen kisállat, baba, vagy egyéb antropomorf tulajdonsággal rendelkező figura amiguruminak számít.

Amigurumi horgolás során ugyanazokat az alappálcákat használjuk, mint a “mezei” horgolás során (legtöbbször rövidpálcát, kúszószemet, láncszemet), de létezik néhány trükk, amiket leginkább ezen a területen használunk. Legalapvetőbb ismérve az amiguruminak, hogy körbe-körbe horgolunk az oda-vissza horgolás helyett, így a szaporításokkal és fogyasztásokkal alakítjuk ki a figurák testrészeinek formáját. A testrészek általában külön készülnek, majd a kész darabokat összevarrjuk egy figurává - ez tényleg csak általánosságban igaz, sok esetben olyan ügyesen van kitalálva a koncepció, hogy nem kell a végén varrnunk egyáltalán.

A leggyakrabban előforduló formák közé tartozik a gömb és a cső, ezeknek a kombinációjával már több száz figurát el tudunk készíteni! :) A színváltásokkal, arckifejezésekkel, hajtípusokkal és még több egyedi formával pedig tovább színesíthetőek a lehetőségek. Határ a csillagos ég! :)

Mindehhez szükség van fonalra, egy horgolótűre, ollóra, szemjelölőre, tömőanyagra, biztonsági szemekre vagy eltérő színű fonalra az arc hímzéséhez, végül merkelőtűre az összevarráshoz.

Én általában 100% pamut fonalat használok 2,5 mm-es horgolótűvel. Persze érdemes kísérletezni egyéb alapanyagokkal és eszközökkel is!


 

Amigurumi is one of my favourite crochet techniques. I think it’s filled with fun and creative opportunities to explore! A couple of my friends have been asking about the world of amigurumi, so I decided to explain a tiny bit about it. (At least to have a taste of the crochet creature’s world :). )

So to get started: what on earth is amigurumi? Amigurumi is a crochet technique, that can be used to create cute stuffed figures and creatures. This is a Japanese technique that has been getting more and more attention - it’s getting more popular even to this day. The original Japanese figures had huge heads compared to their bodies and they were made with cute, “kawaii” facial expression. Nowadays the scale is much more wide, than the traditional way of creating amigurumi. Any kind of crocheted, stuffed animal, figure, creature can be called amigurumi.


Amigurumi crochet is not “that” special: we use the same crochet stitches as usual, but we have a couple of different tips and tricks that can be used here. At first, we usually crochet in rounds instead of rows. We create the form of the figure with increases and decreases as we go. The most common stitches are single crochet, chain stitch and slip stitch, but a couple of different stitches can be used as well. Usually we create the body parts separately, then we sew everything together. If you can crochet a sphere or a tube, you’re good to go! Even with the combination of these two, hundreds of amigurumi figures can be created :) And we’re still not talking about unique ways of crochet, so you can see that literally, the sky is the limit here!


For all of this, you are going to need yarn (obviously, right?!), crochet needle, scissors, stitch markers, some filling, safety eyes (or yarn thread in a different shade than the face to create the eyes and such) and finally, some needles to sew everything together.

I usually use 100% cotton yarn with a 2,5 mm crochet needle - but there is an endless number of materials in the market that you can use, as you wish!


bottom of page